|
გაკვეთილის თემა
|
მსოფლიოს შვიდი
საოცრება
|
|
მასწავლებლის სახელი და გვარი
|
ია ლურსმანაშვილი
|
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
19
|
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
სხვადასხვა წყაროდან საჭირო ინფორმაციის მოპოვების უნარის განვითარება.
მოპოვებული ინფორმაციის გააზრებისა და მოწესრიგების უნარის განვითარება.
|
|
სწავლების საფეხური,კლასი
|
საბაზო, VII კლასი
|
|
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მიზნები და შედეგები
|
ისტ.VII.10.
მოსწავლეს შეუძლია მსჯელობა კულტურის შემადგენელ ნაწილებზე.
|
|
წინასწარი ცოდნა
|
იციან ეგვიპტური პირამიდები, იციან სემირამიდას ბაღების ამგები ბაბილონელთა
მეფე ნაბუქოდონოსორის შესახებ. იციან ბერძნული ,,ღმერთები“, რომელთა სახელსაც რამდენიმე
საოცრება ატარებს. ისტ.VI.3.
ინფორმაციის ძიება, Power
Point-ში მუშაობა.
|
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
პრეზენტაციისთვის მომზადება, პრეზენტაცია. მოსწავლეები შეფასდებიან წინასწარ
შედგენილი განმავითარებელი შეფასების რუბრიკებით.
ასევე კითხვების დასმის საშუალებით მოხდება განმსაზღვრელი შეფასებები.
მოსწავლეებს დავალების მიცემამდე გავაცნობთ შეფასების რუბრიკას.
|
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური
რესურსები
|
დაფა, ცარცი. ფურცელი,კალამი, რუკა, VII კლ. ისტორიის სახელმძღვანელო, ბაკურ სულაკაურის გამომცემლობა.-გ.სანიკიძე,ლ.გორდეზიანი,
ლ.ფირცხალავა. პროექტორი, კომპიუტერი, ინტერნეტი.
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
A ფაზა/ გამოწვევა
აქტივობა
1, დრო 8 წთ.
მოსწავლეებს ვაცნობთ გაკვეთილის თემას, მსოფლიოს შვიდ საოცრებაზე მომზადებულ
მასალას ვაცნობთ პროექტორის საშუალებით
B
ფაზა/ სიღრმისეული
წვდომა
აქტივობა 1,
დრო 12წ.თ
ჯგუფების შექმნა, ფერადი ბარათების დახმარებით.
I ჯგუფი სახელმძღვანელოდან მოიძიებს და მოამზადებს მასალას
იმ საოცრებების შესახებ, რომლებიც უკავშირდება ბერძნულ „ღმერთებს“.
II ჯგუფი
საოცრებებს დაყოფს ქანდაკებებად და შენობებად.
III ჯგუფი
გამოიკვლევს და წარმოადგენს საოცრებათა
,, ბედს“
აქტივობა 2,დრო
15წთ.
ჯგუფების მიერ მომზადებული საკითხების
პრეზენტაცია.
C
ფაზა/ შეჯამება
აქტივობა 1,
დრო 5-8წთ
კითხვების დასმით მოვახდენთ გაკვეთილის გააზრებას, შეფასების რუბრიკებით
და კითხვების საშუალებით მივცემთ განმსაზღვრელ და განმავითარებელ შეფასებებს.
აქტივობა
2, დრო 2წთ.
საშინაო დავალება
შემდეგი გაკვეთილისთვის ინტერნეტის საშუალებით მოიძიონ მასალები ძველი
მსოფლიოს სხვა საოცრებების შესახებ.
|
Friday, July 19, 2013
გაკვეთილის გეგმა მსოფლიოს შვიდი საოცრება
Thursday, July 18, 2013
პროექტის გეგმა გიორგობა მოხისში
პროექტის სახელწოდება: გიორგობა მოხისში.
პროექტის მთავარი
იდეა (თემა) წმ. გიორგის დღესასწაული თუ ღრეობა?
პროექტის აქტუალობა: თემა აქტუალური და დასაფიქრებელია არა მარტო მოხისელებისათვის, არამედ მთელი საქართველოსათვის.
პროექტის მიზნები:
მომავალი თაობის დაფიქრება
მონაწილეთა
ასაკი: 12-13 წელი.
ვადები/ხანგრძლივობა:
1-2 კვირა, ნოემბერი.
მოსალოდნელი შედეგები/პროდუქტები ბუკლეტების მომზადება და დაბეჭდვა, გაზეთის გამოშვება.
პროექტის პრეზენტაცია
პროექტისათვის საჭირო ძირითადი რესურსები: ინტერნეტი, პროექტორი, პრინტერი, თაბახის ფურცლები, ფორმატის ფურცელი, ფლომასტერები,
ფოტოაპარატი.
პროექტის მსვლელობა:
აქტივობები:
1. პროექტის
თემის განხილვა მასწავლებლისა და მოსწავლეების მიერ.
2. ჯგუფებად
დაყოფა.
I
ჯგუფი ინტერნეტის დახმარებით მოამზადებს და პრეზენტაციაზე წარადგენს მასალებს
წმ. გიორგის შესახებ.
II ჯგუფი მოამზადებს და დაბეჭდავს ბუკლეტებს პროგრამა -Word-ში, თემაზე: წმ. გიორგი და საქართველო.
III ჯგუფი გამოუშვებს გაზეთს გაფორმებულს 23 ნოემბერს მოხისში გადაღებული ფოტოსურათებით.
II ჯგუფი მოამზადებს და დაბეჭდავს ბუკლეტებს პროგრამა -Word-ში, თემაზე: წმ. გიორგი და საქართველო.
III ჯგუფი გამოუშვებს გაზეთს გაფორმებულს 23 ნოემბერს მოხისში გადაღებული ფოტოსურათებით.
3. მომზადებული
მასალების პრეზენტაცია პროგრამა Power
Point-ში, V-VI კლასის მოსწავლეებთან
და მასწავლებლებთან.
საგნებთან/საგნობრივ
ჯგუფებთან/ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან კავშირი: რელიგია, ისტორია, გეოგრაფია, სამოქალაქო
განათლება./ისტ.VII.9.
პროექტის ხელმძღვანელი (მასწავლებელი):ია
ლურსმანაშვილი.
Subscribe to:
Posts (Atom)